© 2017. ТОВ "Світловодськпобут". All Rights Reserved.

Житомир – яскравий приклад того, як би ми могли жити


 В сучасній Україні більшість міст, які користуються централізованою системою теплопостачання,  мають застарілі системи подачі тепла, що впливає на якість надання послуги, а це, в свою чергу, — на рівень життя мешканців. Тому цілком логічно, що модернізація системи теплопостачання є актуальним питанням на даний момент.
  Проте, існують території, які успішно реалізують проєкти модернізації та застосовують інноваційні технології вже сьогодні. І це не десь за океаном чи в далекій і недосяжній Європі, а зовсім поряд – у нас в Україні. 
   Наприклад, Житомирська громада є однією з передових у впровадженні енергоефективних заходів, і їхні успіхи служать прикладом для інших міст України.
  Тому саме в Житомирі 10-11 жовтня було проведено Перший всеукраїнський форум виробників теплової енергії, на якому піднімалися актуальні питання централізованого теплопостачання в Україні, тарифна політика, заборгованість постачальників тепла та фінансово-економічний стан теплопостачальних підприємств. 
 На даний момент – це перший форум виробників теплової енергії, який об'єднав фахівців теплокомуненерго, представників громадських організацій, наукових інститутів та закладів освіти, а також провідних експертів, підприємців і представників місцевих громад з усієї України. 
  Учасники форуму обговорювали шляхи модернізації та розвитку центрального теплопостачання в Україні, впровадження новітніх технологій і підходів у виробництві тепла, підвищення енергоефективності та пошуку шляхів переходу до відновлюваних джерел енергії. А також мали змогу ознайомитися з практиками, що сприяють економії енергоресурсів та підвищенню рівня енергонезалежності регіонів. 
   Програма заходу передбачала панельні дискусії, презентації успішного досвіду впровадження сучасних теплових технологій, а також обговорення шляхів державної підтримки підприємств, які працюють у цій сфері.
   Участь у форумі взяли представники ТОВ «Світловодськпобут» головний інженер Анатолій Могильний та начальник 3-ї котельні Олександр Ірха. Ми попросили їх поділитися своїми враженнями від побаченого та почутого.
   З їхніх слів, сьогодні Житомир дуже успішне місто в напрямку модернізації системи теплопостачання. Більше половини котелень (а їх 67!!!) переведено на біологічне паливо, а саме – відходи деревини (тріску). Це вже дало змогу зекономити використання газу майже на 50 %.
   Наші колеги особисто побували на двох котельнях міста, де завдяки міжнародним партнерам нині встановлено потужні сучасні газотурбінні установки, які виробляють електроенергію, та парові котли. А також котли, які працюватимуть виключно на переробленому смітті (запуск проєкту передбачено до 2030 року). Все це в сумі дасть можливість мінімізувати використання природного газу та, водночас, підвищити якість послуги з теплопостачання.
   Також усучаснення теплової мережі дало змогу автоматизувати роботу деяких котелень, повністю виключивши використання людського ресурсу. Весь процес контролюється за допомогою віддаленого цифрового керування.
  Крім того, в кожному будинку встановлено індивідуальні теплові пункти (ІТП), які управляються віддалено (наприклад, за допомогою смартфону) і здатні корегувати температуру теплоносія кожної багатоповерхівки за потребою мешканців.
   Звичайно, одним із ключових факторів, які дозволяють проводити модернізацію теплових мереж, є залучення інвестицій та міжнародної благодійної допомоги. Наприклад,  вартість одного з демонстраційний проєктів в Житомирі, територія якого включає п’ять багатоповерхових житлових будинків та дитячий садок, складає 565 тис. євро. В результаті реалізації проекту було покращено якість теплопостачання для 634 мешканців в п’яти житлових будинках та 77 вихованців дитячого садочку, забезпечено надійне гаряче водопостачання в ДНЗ.
   Фінансова та матеріальна підтримка «тепловиків» місцевою владою теж на високому рівні – лише цього року на модернізацію та ремонтні роботи по об’єктам теплових мереж та водопровідно-каналізаційного господарства було виділено 120 млн.грн. Приємно, коли місцева влада все ж таки дбає про добробут своїх мешканців.
   Житомир – це ще один приклад того, що можна зробити багато корисного для громади, просто маючи конкретну мету, нормальних виконавців і уміння працювати з людьми. Нажаль, сьогодні це не про наших керівників громади, які докладають зусиль тільки для пошуку виправдань, чому багато років у Світловодську нічого не змінюється. Принаймні, в кращий бік.