© 2017. ТОВ "Світловодськпобут". All Rights Reserved.
Круглий стіл з USAID та неймовірна Долинська громада: враження та висновки
18 вересня представники ТОВ «Світловодськпобут» взяли участь у виїзних засіданнях, які відбувалися у різних містах, за участі різних людей, але, фактично, мали спільне призначення – обмін досвідом у сфері розвитку інфраструктури (в тому числі енергетичної) нашої країни.
Перший захід в рамках Проєкту енергетичної безпеки USAID проходив в Києві у вигляді Круглого столу та підсумкового семінару «Енергетичні комплекси на базі об’єктів муніципальної інфраструктури».
На захід були запрошені представники USAID, Міністерств, НКРЕКП, органів місцевого самоврядування та підприємств постачальників теплової енергії, в тому числі генеральний директор ТОВ «Світловодськпобут» Сергій Московський і перший заступник Андрій Зінченко.
Нашу громаду «представляв» особисто мер А.Маліцький та начальник управління економіки К.Ахтирська. Але представляв не довго…
Зустріч складалася з двох частин: семінару на тему «Енергетичні комплекси на базі об’єктів муніципальної інфраструктури» та безпосередньо круглого столу, під час якого говорили про технічні, економічні та законодавчі аспекти розвитку розподіленої генерації енергії в секторі централізованого теплопостачання України та можливі шляхи сприяння такому розвитку.
На жаль, «представники» нашої громади зникли ще під час ранкової перерви на каву і до круглого столу не досиділи. Мабуть займалися більш важливими питаннями життєдіяльності Світловодщини. Шкода, адже запрошеними спікерами круглого столу були Віцепрем’єр-міністр з відновлення - Міністр розвитку громад та територій України Олексій КУЛЕБА, заступниця директора Офісу критичної інфраструктури USAID/Україна Кетлін КІРШ, голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій ГЕРУС, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Юрій ВЛАСЕНКО, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Ганна ЗАМАЗЕЄВА, керівник Проєкту енергетичної безпеки USAID Майкл ТРЕЙНОР.
«Було дуже багато цікавого матеріалу, частину з якого ми спробуємо використати у своїй роботі, – коментує перебіг заходу Сергій Московський. – Стосовно роботи нашого підприємства, то можу впевнено сказати, що ми представили себе гідно, адже ТОВ «Світловодськпобут» нині єдине підприємство на Кіровоградщині, яке має договори на постачання газу з ТОВ "ГК «Нафтогаз трейдинг». Коментувати поведінку представників влади – не в моїй компетенції, але про які партнерські стосунки з USAID може йти мова, коли керівництво Світловодська в ньому просто не зацікавлене?»
А найнеприємніше в цій ситуації те, що безпосередньо населення громади – може й зацікавлене, але ж з таким керівництвом…без шансів.
В свою чергу директор з економіки Уляна Бакута та заступник генерального директора з загальних питань ТОВ «Світловодськпобут» Олександр Філоненко представляли підприємство на іншому заході - засіданні обласного штабу з підготовки об’єктів житлово-комунального господарства до опалювального сезону 2024-2025 років, яке цього разу проходило на території Долинської територіальної громади.
Саме засідання, відверто кажучи, мало чим відрізнялося від низки попередніх, адже, на жаль, проблеми самі по собі не вирішуються, а для більшості потрібні банальні кошти. Хоча, наполегливість та наснага віднайти рішення чи досягти компромісу – вже багато чого варті.
А от екскурсія місцями особливих досягнень та застосування інновацій керівництвом Долинської дійсно вразили всіх гостей.
Відверто кажучи, Долинська громада не замовляла реклами на нашому сайті, але не відзначити роботу управлінців цієї території ми не можемо.
У далекому 2015 році «Persha Електронна газета» називала Долинську «вітриною української безгосподарності» і «забутим містом біля недобудованого комбінату». Та протягом всього трьох років існування Долинської територіальної громади (32 населених пункти загальною кількістю населення більше 28 тис.осіб – перепис 2021 року), за ініціативи діючого міського голови Євгенія Звіздовського, проведено ряд масштабних заходів, які майже повністю змінили зовнішній вигляд території і, відповідно, позитивно вплинули на життєдіяльність мешканців міста та громади.
За цей час були розроблені та реалізовані заходи з енергоефективності (тільки на природньому газі зекономлено майже 20 млн.грн.), які зменшили витрати на енергоносії та дозволили реалізувати (ні, не плани на збагачення окремих представників влади) низку соціально-економічних проєктів, в числі яких будівництво бюветів загального користування з очищеною питною водою, покроковий ремонт покрівель та фасадів житлових будинків та приміщень закладів і установ, масштабні ремонти доріг та тротуарів, створення спортивно-розважального комплексу, до складу якого входять відкритий кінотеатр, дитячий ігровий майданчик, тренажерний майданчик для дорослих, скейт-парк тощо.
Також уявіть собі, що в місті є «довгобуди», які 30 років були нікому не цікаві і «нічого з ними вже не зробиш». Нічого ситуація не нагадує? Аж раптом приходить керівник, який не шукає відмовок, а починає діяти. Результат – повністю відремонтована «багатоповерхівка» і 72 нові квартири для учасників бойових дій та сімей полеглих бійців.
Або басейн, який 22 роки не працював, аж раптом знову наповнився дитячим сміхом та плескотом води.
Все це викликає відчуття, що потрапив у якусь фантастичну нереальну казку. Як же так, адже нам роками розказують, що «не можна», «не на часі» і «немає засобів, можливості, часу» чи чогось ще? А виявляється, не має або бажання, або розуму. Виявляється, все можна зробити, якщо докласти зусиль, якщо почати працювати, а не тільки шморгати носом «Льолік, всьо пропало»!
Ще на території громади працює енергетична компанія, яка виробляє електричну енергію із сонячної. Вона не тільки дала долинчанам нові робочі місця та сплачує податки до місцевого бюджету, а ще й абсолютно безкоштовно надає електричну енергію для живлення системи вуличного освітлення. Сума коштів, яку економить бюджет громади – 150 тис. грн. на місяць!
А знаєте, що саме цікаве? Засновники цієї енергетичної компанії спочатку хотіли працювати у Світловодську. І депутати навіть проголосували за виділення земельної ділянки, на якій мали встановлювати сонячні панелі. Але наш «чудовий» (чи чудернацький) міський голова був категорично проти і, наклавши вето на рішення сесії, одноосібно відмовив заявникам. Одноосібно одним своїм рішенням наніс збитків нашій територіальній громаді на 150 тис. грн. щомісяця, розумієте? Помножте на 12. Вражає? А тепер згадайте, яка пітьма огортає місто вже о 7-й вечора?
Одним словом, розповідати про Долинську можна ще довго… Але ми всі маємо зробити прості висновки: є дві «молоді» команди, одна з яких привела свою територію до стрімкого прогресу, а інша…
Як казав колись у минулому житті наш діючий Президент: «уви і ах!»…