Розриті теплотраси: причини і наслідки

загравання влади з народом

  Коли ж світловодський виконком суд зобов’яже відшкодувати з міського бюджету різницю між встановленим ним тарифом на тепло і реальним, що тоді він „заспіває”?

 У світловодських можновладців ліпити образ ворога із „Світловодськпобуту” давно вже стало спадковою традицією. За вартість опалення – дещо згодом. Наша ж розмова із директором з економіки СП-ТОВ „Світловодськпобут” Уляною Бакутою розпочалася з не менш кричущого фактору – з не облагороджених після ремонту теплотрас ділянок. Бо ж люди скаржаться: розриють, зірвуть асфальт та бордюри, „залатають” трубу та землею прикидають. А відновлювати асфальтне покриття!?

   Як і пердбачено законодавством, розпочала „лікнеп” пані Уляна, „Побут” щороку подає свої тарифні розрахунки на затвердження світловодського міськвиконкому – аби останній й затвердив тариф на теплопостачання. Подає туди підприємство і власну Інвестиційну програму - тарифні надходження, які мають бути спрямовані на виконання капітальних ремонтів, як-то – заміна вкрай зношених ділянок теплотрас (труб, засувок абощо) і відновлення ландшафту опісля земляних робіт (закупівля піску, щебіня, асфальту, бордюр абощо).

   Самостійно ж закладати у тариф цю програму – рівно, як і встановлювати тариф – підприємство не має права. Це є прерогативою органів місцевого самоврядування, підкреслює наша співрозмовниця, додаючи, що ось уже п’ятий рік поспіль управління економіки, вносячи свої правки до тарифу на тепло, начисто ігнорує Інвестиційну програму.

 

Ціна популізму  – 2%

    На перший погляд і, якщо враховувати стале, поширюване різними доморощеними активістами кліше, що „Світловодськпобут” займається здирництвом, наживаючись на городянах, міська влада „кістьми лягає”, захищаючи цих самих городян від такого здирництва. Та, виявляється, включення до складників тарифу на теплопостачання інвестиційної програми збільшило б цей самий тариф лиш на два відсотки. Величина – мізерна! До того ж вона дозволила би розширити коло громадян-користувачів субсидій, яким би держава компенсувала додаткові витрати.

   „От і виходить, що міська влада, начебто, вболіваючи за своїх мешканців із скромними статками, насправді позбавляє їх можливості заощаджувати власні кошти. А без винятку усіх – можливості безпечно пересуватись відновленими після ремонтів ділянками теплотрас. Адже першочерговим нашим завданням є оперативне відновлення постачання тепла. На все інше нам і не вистачає цих двох відсотків свого прибутку. Вже кілька років поспіль, „милістю” виконкому, наш прибуток становить нуль відсотків. А це є прямим порушенням законодавства з боку органу місцевого самоврядування”, - наголошує директор.

 

Як далі бути?

   „Так от, ще до питання частих аварій на наших мережах... Згідно розрахунків Федерації роботодавців України (ФРУ), яка, згідно галузевих норм і угод,  беручи до уваги потужність підприємства, протяжність тепломереж, діаметрів труб і таке інше, кількість працюючих на нашому підприємстві, що забезпечить стале та безперебійне його функціонування, має становити 314 працівників. Наше ж „доблесне” управління економіки „врізало” цю кількість до 170, а виконком підтримав. На ці розрахунки органи місцевого самоврядування не мають права впливати жодним чином, підкреслила наша співрозмовниця, не можна нехтувати офіційними висновками ФРУ. На сьогодні у нас працює і того менше – 120. Бо ж погодьтеся чимало висококваліфікованих зварювальників, слюсарів тощо, через такі підходи міської влади до питання теплозабезпечення, подалися на заробітки до інших міст і до інших країн”, - констатує Уляна.

   Подібна ситуація, за її словами, коли місцева влада, у гонитві за дешевою популярністю серед населення, попросту руйнує систему централізованого опалення, склалася не лише у Світловодську. Тому-то Федерація роботодавців України, зібравши до купи усі факти ігнорування органами місцевого самоврядування розрахунків ФРУ щодо кількісного складу працівників та їх фонду заробітної плати, найближчим часом звернеться до суду.

   А коли суд визнає, що світловодський виконком, всупереч розрахунків „Світловодськпобуту” і рекомендацій ФРУ, затвердив економічно необґрунтований тариф на тепло – різниця має бути відшкодована з міського бюджету. От така вона – ціна популізму.

Віталій Асауленко